سیستم عاملویندوز

چگونه از ویندوز مانند یک حرفه ای استفاده کنیم – بخش دوم

مجله اینترنتی آی تی پورت

در بخش اول چگونه از ویندوز مانند یک حرفه ای استفاده کنیم به اهمیت فایروال ویندوز و آموزش فعال کردن و نحوی جلوگیری از بروزرسانی برخی از نرم افزار ها با استفاده از فایروال پرداختیم . در این بخش از آموزش به برخی از پورت های ویندوز می پردازیم و در ادامه به معرفی پورت های مخرب و نحوی بستن آنها میپردازیم.

شاید برخی از دوستان برایشان سوال پیش بیاید که پورت چیست ؟ پورت در معنا به معنی درگاه است و برای رد و بدل کردن اطلاعات بین دو کامپیوتر استفاده میشود. (‏محلی است که داده‌ها وارد یا خارج می‌شوند.)

دو نوع پورت فیزیکی و مجازی وجود دارد. پورت های فیزیکی مانند USB و … است که ما به این نوع پورت­ها کاری نداریم و بحث ما در این مطلب پورت های مجازی می باشد.

پورت­های مجازی قابل لمس نیست و به هر کدام از آنها یک شماره تعلق گرفته است. و رنج آن ۶۵۵۳۵ – ۰ می باشد.

برخی پورت های باز در سیستم باعث میشود امنیت سیستم شما کاهش پیدا کند. هکر ها با استفاده از برخی نرم افزار ها بدافزار های تولید می کنند و آنها را به شکلی به سیستم شما انتقال میدهند برای مثال برای آن یک عنوان کلیک خور انتخاب می کنند ( مثلا فیلم س کس ی ۲۰۱۳ یا کرک فلان برنامه و … ) و شما خودتان آن را دانلود می کنید و در سیستم اجرا می کنید و این گونه برنامه ها فقط کافی است یک بار اجرا شوند و برنامه سریع خود را به عنوان فایل سیستمی معرفی می کنند و کار خود را از طریق پورت های باز سیستم تان شروع می کند  برخی از فعالیتهایشان شامل سرقت اطلاعات شخصی شما و یا رمز ها عبور تان و حتی گاهی از شما به عنوان یک قربانی استفاده می کنند و از طریق سیستم شما مکان دیگری را هک می کنند و شما به دردسر خواهید افتاد.

در گزارش آماری که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد ۱۰ پورت­ای که بیشتر حملات از طریق آنها صورت میگرفت اعلام شد در میان این ۱۰ پورت برتر هدف حملات به ترتیب شماره پورت‌های ۴۴۵، ۲۳، ۳۳۸۹، ۱۴۳۳، ۸۰، ۲۲، ۱۳۵، ۴۴۳، ۳۳۰۶ و ۸۰۸۰ می باشد.

باید به این نکته توجه داشته باشید که هیچ پورت خطرناکی وجورد ندارد. سرویس های که دارند روی پورت ها گوش میدن مهم است. برای مثال پورت ۴۴۳ به عنوان یکی از پورت های اعلام شده است که خیلی از آن برای حملات استفاده می کردند پس ما باید این پورت را ببندیم ؟ جواب خیر است. این پورت مربوط به HTTPS می­شود و برای مثال اگر این پورت را شما ببندید دیگر نمی توانید وارد حساب کاربری گوگل تان شوید. شما باید دقت کنید که چه سرویس های از آن پورت استفاده می کنند و در زمانی که احساس کردید سرویس مشکوکی در حال استفاده است باید موقتا آن را مسدود کنید. البته برخی پورت ها هم می­باشد که بیشتر کاربران از آنها استفاده نمی کنند پس لزومی بر باز نگهداشتن آن نیست. برای مثال پورت های ۲۳ ، ۴۴۵ ، ۱۳۹ و ۱۳۵ بیشتر کاربران به آنها احتیاج ندارند (البته پورت ۲۳ مربوط به Telnet می باشد و احتمال اینکه برخی از دوستان به آن احتیاج داشته باشند وجود دارد. اگر شما با Telnet آشنایی ندارید آن را ببندید. – در ویندوز ۷ و ۸ به صورت پیشفرض Telnet بسته می­باشد.) ویا برخی دیگر از پورت ها ۱۰۲۴ به بالا استفاده نمی کنند پس بهتر است آنها را هم ببندید.

شما می توانید با استفاده از نرم افزار CurrPorts پورت های خطرناک در حال استفاده خود را شناسایی کنید و یا نمایش جزئیات پردازش هایی که هر پورت داشته است را ببینید و یا اطلاعات پورت ها را در فایل متنی ذخیره کنید. (در انتها می توانید این نرم­افزار را دانلود کنید.)

اما آموزش بستن پورتهای باز ویندوز:

اما اگر شما اطلاعات در مورد برخی پورت ها دارید که نیاز نیست آنها باز باشند آنها را در قسمت دیدگاه معرفی کنید.

منتظر دیدگاه های سازنده شما هستیم.

مطلب هفت گام برای امن کردن ویندوز ۷ رو هم به شما پیشنهاد می کنم.

این تعداد از پورت ها نظرات کاربران (از قسمت دیدگاه) هست که باید بسته شود اگر فرد استفاده نمی کند.

پورت ۲۱ که مربوط به ftp می شود  –  پورت ۳۳۸۹ که مربوط به remote desktop می شود – برای سرور های مجازی ویندوز پیشنهاد میشه این پورت ها بسته باشند:

۲۴۴۹ – ۱۶۲۵ – ۳۷۳۶ – ۴۴۰۳ – ۱۹۷۲ – ۲۲۰۰ – ۲۲۸۰ – ۳۸۰۵ – ۳۷۱۵ – ۳۶۴۸ – ۴۱۶۵ – ۴۰۲۸ – ۴۰۷۷ – ۴۲۵۸ – ۳۸۳۶ – ۳۸۲۴ – ۴۳۲۰ -۵۸۷ – ۲۵

گفتگو ها

  مطلب عالیه

  موچکریم حسین

  ممنون حسین آقا.

  تا بحال اصلا نمیدونستم پورت های ویندوز رو چجوری میبندن:D

  فکر میکنم ftp رو هم کاربرانی که نیاز ندارند باید ببندند.

  ممنون حسین جان.

  lookekhoshshans

  لایک +++++

  تا حالا نشنیده بودم !

  Amirio

  حسین واقعا عالی بود.

  ولی دوستان باید توجه کنن که پورت باز باعث هک شدن نمیشه بلکه مراقبت نکردن از پورت باعث هک شدن میشه!

  دوستانی هم که به صورت دستی نمیتونن پورت رو محافظت کنن از فایروال هایی مثل کومودو استفاده کنند.

   خواهش می کنم
   در متن اشاره کرده بودم به این نکته ای که گفتی “پورت باز باعث هک شدن نمیشه”
   بیشتر کاربران از برخی پورت ها استفاده نمی کنند پس بهتر هست بسته باشه و اگر شما با اینگونه پورت ها آشنا هستی ذکر کنی بد نیست امیرحسین جان 🙂
   برقرار باشی عزیز

  برای سرور های مجازی ویندوز پیشنهاد میشه این پورت ها بسته باشند:

  ۲۴۴۹ – ۱۶۲۵ – ۳۷۳۶ – ۴۴۰۳ – ۱۹۷۲ – ۲۲۰۰ – ۲۲۸۰ – ۳۸۰۵ – ۳۷۱۵ – ۳۶۴۸ – ۴۱۶۵ – ۴۰۲۸ – ۴۰۷۷ – ۴۲۵۸ – ۳۸۳۶ – ۳۸۲۴ – ۴۳۲۰ -۵۸۷ – ۲۵

  Sania

  man port ham baste ast chejori mitunam bazshon konam ?

  Sania

  من قبلا این کارارو کرده بودم ولی نیست

  و یه پورت جدید ساختم ولی نشده

  اگه میشه من با یاهو با شما صحبت کنم ؟

  Sania

  آقا حسین شرمندتونم مزاحم میشیم -_-

  این کارو هم کردم وصل نمیشه ک نمیشه :|||||||||

  🙁

  منصور

  آقا من با این روش چندتا پورتا از جمله پورت ۲۱ رو بستم ولی هنوز میتونم با ftp وارد گوشیم بشم و فایل جابجا کنم. بعد واسه امتحان پورت ۴۴۳ رو هم بستم ولی بازم صفحات وب رو با https میتونم بازکنم.!!! ۴۴۵ رو بستم ولی همچنان مشکلی واسه share بوجود نیومد. حالا نمیدونم بخاطر آنتی ویروسمه که تنظیمات فایروالم داره اینجوره یعنی تنظیماتش ارجح تره از تنظیمات خود ویندوز یا اینکه مشکل جای دیگه س…

   سلام
   این روش اصولی و درست خود مایکروسافت هست و بنده خودم پورت Https رو تست کردم و ارتباط قطع شد. برای مثال جیمیلم بالا نمیامد چون برای ارتباط از این پورت استفاده می کرد.
   و همچنین من تا بحال ندیدم آنتی ویروسی بتونه قوانین فایروال رو از ببین ببره و خودش مدیریت کنه. شاید آنتی ویروس تون جدید و بنده آشنایی ندارم.
   من پیشنهاد می کنم یک بار دیگه مراحل بستن پورت رو چک کنید.
   اگر مشکل حل نشد نام آنتی ویروس و ورژن اون رو به همراه تایم آخرین باری که بروز رسانیش کردید رو ذکر کنید.

  منصور

  آنتی ویروسم نورتون اینترنت سکیوریتیه. تو همون قسمتی که تو ویدئو گذاشتین تو قسمت مانیتورینگ دوتا جمله ای هستا

  inbound connection that do not match a rule are blocked

  outbound connection that do not match a rule are allowed

  من فک کنم مشکلم مربوط به این خط دومیه باشه که ارتباطات رومجاز کرده حتی اگه با یه rule مطابق نباشن.

  تو تنظیمات آنتی ویروسم تنظیماتی مربوط به پورتا نیس ولی واسه بلاک کردن برنامه ها هست.

  منصور

  ممنونم ازین که وقت میذارید.

  سلام

  من یک مشکل دارم و این هست که نمی دونم چه نرم افزاری در حال استفاده هست تو فایروال اکثر نرم افزار ها دسترسی به اینترنت دارن ولی نمی دونم چه نرم افزار ر حال دانلود یا اپدیت هست.

  لطفا کمکم کنید.

  با تشکر

   سلام
   برای مشاهده نرم افزارهای در حال اجرا می تونی با استفاده از Task Manager اونها رو مشاهده کنید.
   برای باز کردن Task Manager هم روی نوار پایین دسکتاپ راست کلیک کنید و Task Manager رو انتخاب کنید.

  ناشناس

  سلام، به نظرتون فایروال اینترنت سکیوریتی‌هایی مثل کسپرسکی چقد لازمن ، اگه کلا کسپر رو بذاریم کنار و از فایروال ویندوز با این تنظیماتی که شما گفتید استفاده کنیم امنیت پایین نمیاد؟

  چه کارهای دیگه‌ایی میشه با فایروال ویندوز انجام داد امنیت بالا بره؟

  hossein

  سلام عرض ادب

  تشکر بابت مطالب مهم و مفیدتون

  لطفا اموزش برنامه CurrPorts رو هم بذارید

  ممنون

  فرنود

  این کار رو انجام دادم اما بعد از وارد کردن آیپی بروی پورت اسکنر همون پورت ای بسته شده رو باز نشون میده اگه میشه کمک کنید

  بهترین مرجع آموزشهای کیفی که دیدم بودید تو ایرونیا ممنونم بابت انرژی و این سطح کیفیت